صفت و قید

صفت و قید در زبان انگلیسی

صفت و قید چه تفاوتی دارند؟ بسیاری از افرادی که زبان انگلیسی آموختند و حتی افرادیکه به این زبان صحبت میکنند، تفاوت بین صفت و قید را نمی دانند و در بسیاری از مواقع اشتباهاً آنها را بجای یکدیگر بکار میبرند. این باعث میشود که آنها در صحبت کردن و جمله بندی مشکل داشته باشند. شاید تعریف قید و صفت را نمیدانند و یا هم اگر میدانند، به دلیل شباهت هایی که دارند نمیتوانند آن ها را تفکیک کنند.

صفت و قید دو موضوع مهم و اساسی گرامر زبان انگلیسی میباشند که یادگرفتن آنها ضروری است و هر فردی که زبان انگلیسی می آموزد، باید آنها را بشناسد. ما در مقاله پیش رو قصد داریم تا تعریف صفت و قید را ذکر کرده و تفاوت میان آنها را به وضوح بیان کنیم تا مشکل کاربران عزیز را از این بابت حل کنیم. این مقاله را تا آخر مطالعه کرده، به توضیحات و مثال ها توجه کنید تا به راحتی بتوانید آنها را از هم تفکیک کنید.

تعریف صفت(Adjective definition )

صفت(Adjective) کلمه ای است که توضیح دهنده اسم میباشد و برای اینکه ما بدانیم اسم دارای چه مشخصاتی است، از صفت استفاده میکنیم. در واقع صفت توضیح دهنده حالت اسم است و بیان میکند که اسم در چه حالتی است و معمولاً بعد از اسم قرار میگیرد.

Example: the hungry elephants ate tasty leafs

مثال: فیل های گرسنه برگ های خوشمزه ای خوردند.( در این مثال گرسنه به عنوان صفت آمده است و بیان کننده اسم است. صفت گرسنه بیان کرد که فیل ها در چه حالتی هستند.) و در عبارت برگ های خوشمزه.. صفت خوشمزه بیان کننده حالت اسم(برگ) میباشد.

در زیر لیستی از صفت ها را بیان میکنیم که شما بهتر متوجه شوید.

عصبانی، مشغول، مراقب، سرگیجه، مشتاق، ترسان، خوشحال، داغ، پریشان، تنبل، غایب، خوب، مزاحم ..

مثال هایی از صفات استفاده شده  در جملات

Example: The brown fox quickly jumps over the lazy dog

مثال: روباه قهوه ای سریع از روی سگ تنبل می پرد

Example: He(Pronoun) is clever

آموزش گرامر زبان

مثال: او(ضمیر) باهوش است

Example: She(Pronoun) tends to see beautiful flowers

مثال: او (ضمیر) مشتاق دیدن گل های زیبا است.

تعریف قید(Adverb definition)

قید(Adverb) کلمه ای است که حالت انجام فعل را در زمان و مکان مشخص، تعین میکند.

بطور کلی سه نوع قید وجود  دارد.

قید حالت (Adverb of station)

قید زمان(Adverb of time)

قید مکان(Adverb of place)

قید حالت(Adverb of station)

قیدی است که چگونگی حالت فعل را بیان میکند. به بیان ساده تر قید به ما میگوید فعلی که انجام شده در چه حالتی بوده است؛ خوب بوده، بد بوده، زیبا بوده، زشت بوده و… این ها نمونه هایی از حالت فعل هستند. جهت درک بهتر به مثال های زیر توجه کنید.

مثال: آنا به آرامی صحبت میکند… در این مثال فعل صحبت کردن در چه حالتی انجام شد؟ در حالت آرامی… یعنی فعل بصورت آرام انجام داده شد.

Example: Ali walk’s fast

مثال: علی سریع راه میرود… در این مثال فعل راه رفتن در چه حالتی است؟ در حالت خیلی سریع،  یعنی فعل راه رفتن علی بطور سریع انجام میشود.

قید زمان(Adverb of time)

قیدی است که انجام عمل را در مدت زمان معینی بیان میکند. یعنی این قید بیان میکند که فعل در چه زمانی  انجام شده است.

Example: I went to Oxford university last day

مثلا: من دیروز به دانشگاه آکسفورد رفتم. در این مثال کلمه (دیروز) به عنوان قید زمان عمل کرده است یعنی اینکه فعل رفتن در زمان معین(دیروز) انجام شده است.

Example: He always dance’s and sing’s

مثلا: او همیشه میرقصد و آهنگ میخواند. در این مثال نیز فعل های(آهنگ خواندن و رقصیدن) در زمان معین( همیشه)  قید شده است.

قید مکان(Adverb of place)

قید مکان قیدی است که مکان وقوع یک عمل را مشخص میکند. به بیان ساده تر، این قید مشخص میکند که فعل و یا عملی که اتفاق افتاده است، دقیقا در کجا و کدام مکان بوده است.

Example: I slept at the university yesterday

مثال: من دیروز در دانشگاه خوابیدم

در مثال بالا کلمه دانشگاه به عنوان قید مکان به رنگ قرمز نشان گذاری شده است و بیان میکند که فعل خوابیدن که به رنگ آبی نشان گذاری شده دقیقا در کجا اتفاق افتاده است، یعنی فعل خوابیدن در مکان دانشگاه اتفاق افتاده است.

تمایز صفت و قید(The differences of Adverb and Adjective)

 

در بسیاری از موارد قید ها و صفت ها باهم شبیه هستند، تشخیص دادن آنها به سختی ممکن است. به همین دلیل ما دراین مقاله به بررسی تفاوت ها پرداختیم تا دوستان عزیز بتوانند به راحتی آنها را تفکیک کنند.

کلماتی مانند آهسته، خوب، دیر… میتوانند هم به عنوان قید و هم به عنوان صفت استفاده شوند. ما در تعاریف بالا و در بخش های دستور زبان توضیح دادیم که صفات روی اسم و ضمیر تاثیر میگذارند. در صورتی که شکل صفت را تغییر بدهیم، به ضمیر یا اسم تبدیل میشود، اگر قید ها را تغییر بدهیم، فعل ها و دیگر کلمات را تغییر میدهند.  ویژگی های دیگری نیز وجود دارد که میتوانیم صفت ها را از قید ها تشخیص بدهیم.

  • صفات کلماتی هستند که پاسخ میدهند چه نوع؟، چند؟، یا کدام چیز؟ … از آنجایی که جواب این سوالات معمولاً با اسم یا ضمیر ختم میشوند، به راحتی میتوان تشخیص داد که اینها صفت هستند.

مثلا: من ماشین جدید خریدم( چه نوع ماشینی؟ ماشین جدید.. جدید یک صفت است.)

مثلا: او 10 پسر دارد( چند پسر؟ 10 پسر.. 10 صفت است)

کلماتی که بیان کننده احساسات هستند، معمولا اشاره به ضمیر و اسم میکنند، ضمایر و اسمها با صفت تعریف میشوند.

مثلا: لیلا در مراسم ازدواجش خوشحال بود.. در این جمله، صفت خوشحالی روی اسم لیلا تاثیر میگذارد. پس کلمه خوشحال یک صفت است.

مثلا: علی از تاریکی میترسد… در این مثال تاریکی صفتی است که معرف اسم علی میباشد.

  • قید ها قبل از اسم قرار نمیگیرند در حالیکه صفت قبل از اسم قرار میگیرند.

اشتباه: سریعاً(قید) لیلا(اسم) راه میرود

درست: لیلا(اسم) سریعاً(قید) راه میرود.

  • صفات هیچگاه روی افعال تأثیر نمی‌گذارند در حالیکه قیدها روی فعل تاثیر میگذارند.

مثال: لیلا سریعاً(قید) راه میرود(فعل).

  • بیشتر قیدها در زبان انگلیسی با پسوند Ly ختم میشوند؛ در حالیکه صفات این ویژگی را ندارند، اما بعضی از صفاتی هم هستند که شبیه قید ها، پسوند Ly‌ میگیرند(مانند کلمه زشت، احمقانه… (Ugly, Silly) و ما باید بررسی کنیم که ببینیم روی چه چیزی تاثیر میگذارند.
  • کلماتی که احساسات آدم ها را توجیه میکنند، به احتمال زیاد قید میباشند، چون احساسات به اعمال بستگی دارند و اعمال(افعال) نیز با قید توجیه میشوند.( غمگین، خوشحال…Sadly, Sad, Happy)

چگونه صفت ها را به قید تبدیل کنیم

ما میدانیم که قید ها همان صفاتی هستند که فقط در آخر خود پسوند ly دارند و در صورتیکه این پسوند را حذف کنیم، میتوانیم قید را به صفت تبدیل کنیم و برعکس اگر به صفت اضافه کنیم، تبدیل به قید میشوند.

برای تبدیل بیشتر صفت ها به قید، به سادگی پسوند -ly را در انتهای صفت قرار دهید، یا پسوند های دیگری هستند که شما میتوانید به آنها اضافه کنید.

غمگین(Sad) تبدیل به غمگینی(Sadness) می شود

خسته(Tired) تبدیل به خستگی(Tiredness) می شود

تا اینجا ما از بین همه راه ها، تکنیک ها و قوانین، ساده ترین راه ها و بهترین قوانین تفکیک صفت از قید را برای شما بیان کردیم تا اینکه شما بتوانید با استفاده از این اطلاعات و قوانین، درک کنید که چه کلماتی صفات هستند و چه کلماتی قید هستند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر،  تقویت زبان انگلیسی  و افزایش مهارت های زبان خود به سایت آموزشی بین المللی zabanman.com مراجعه کنید و مهارت زبان خود را تقویت کرده تا به اوج قله های موفقیت برسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *