ریدینگ

تقویت مهارت ریدینگ بطور موثر (در مدت زمان کم)

مهارت ریدینگ(Reading) یکی از مهمترین مهارت های زبان انگلیسی (English language) است و یادگیری آن میتواند تأثیر زیادی بر یادگیری مهارت های دیگر زبان انگلیسی (English language) داشته باشد، در صورتی که شما ریدینگ(Reading) عالی داشته باشید، قادر خواهید بود هر متنی را که به زبان انگلیسی(English language) نوشته شده است، بخوانید و معنی آن را درک کنید.

مهارت ریدینگ(Reading) به مهارتی گفته میشود که توسط آن میتوانید یک مطلب یا نوشته ای را خوانده و معنی آنرا درک کنید، امروزه بهترین و بزرگترین منابع آموزشی به زبان انگلیسی(English language) نوشته میشوند؛ بنابر این یادگیری زبان انگلیسی(English language) میتواند به شما کمک کند تا علوم به‌روز شده و جدیدی را یاد بگیرید، ضمناً میتوانید برای انجام هر نوع تحقیقی از منابع دانشگاهی معتبری چون، منابع آموزشی دانشگاه آکسفورد، کمبریج و غیره استفاده کنید.

داشتن مهارت ریدینگ(Reading) در محل کار میتواند به شما کمک کند تا در مکالمات نوشتاری خود موفق باشید و همچنان در کاریابی نیز به شما کمک میکند، زیرا در اکثر ادارات افرادی را استخدام میکنند که به زبان انگلیسی (English language) مسلط باشند؛ مخصوصاً مهارت ریدینگ(Reading) که برای خواندن متن ها کاربرد دارد و بر روی مهارت رایتینگ نیز تأثیر میگذارد.

در زبان انگلیسی(English language) مهارت ریدینگ(Reading) و درک مطلب جزو مهارت های ضروری هستند و برای تقویت مهارت ریدینگ(Reading) به هماهنگی و تمرکز کامل بین بخش های مختلف مغز نیاز است؛ به همین دلیل در آزمون تافل و آیلتس پاسخ دادن به سوالات درک مطلب سخت تر است و یکی از چالش برانگیز ترین بخش های آموزش زبان انگلیسی(English language) است.

اهمیت مهارت ریدینگ انگلیسی

مهارت ریدینگ یکی از مهارت های مورد نیاز ما در زندگی روزمره است، زیرا خواندن مغز را تقویت می کند و در بهبود حافظه کمک می کند. علاوه بر آن، مطالعه ارتباطات مغزی را تقویت می کند و ارتباطات جدید ایجاد می کند. در واقع مهارت مطالعه تمرکز را بهبود بخشیده و از آنجایی که این یک فعالیتی تمرکزی است، مغز را وادار به فعالیت کرده و هورمون های مغز را توسعه دهند.

ریدینگ مهارت های تحلیلی شما را تقویت می کند. وقتی شما کتاب را مطالعه می کنید، ذهن شما شروع به خیال پردازی کرده و باعث تقویت هورمون های مغزی شما می شود. علاوه بر این ها، وقتی مهارت های مطالعه شما تقویت شود خواند کتاب های انگلیسی برای شما راحت می شود.

با تقویت مهارت های مطالعه اعتماد بنفس و استقلال شما تقویت می شود. افرادی که بطور منظم مطالعه می کنند، استرس آنها کاهش می یابد و آرامش را افزایش می دهد.

ریدینگ به شما کمک می کند تا دنیا را کشف کنید، در واقع مطالعه دروازه ها یادگیری برای خواننده باز کرده و به شما کمک می کند تا چیز های جدیدی در زندگی کشف کنید و علم خود در زمینه مورد نیاز خود بالا ببرید. در واقع مطالعه و ریدینگ به شما کمک می کند تا هر کتابی را بتوانید مطالعه کنید و از آن چیزهایی یاد بگیرید.

در آموزش نیز اصل بر این است که ابتدا شما باید مطالعه (ریدینگ) را یاد بگیرید تا بتوانید کتاب بخوانید، سپس به دنبال یادگیری مهارت دیگر بروید، چون اگر شما قادر به خواندن کتاب نباشید، یادگیری برای شما دشوار است. خواندن (ریدینگ) قوه تخیل و خلاقیت شما تقویت می کند، زیرا وقتی ما کتاب می خوانیم، ذهن ما فقط روی صحفه ای از اطلاعات خاص متمرکز شده است که فقط آن کار را انجام بدهد و کلمات را بطور ذهنی تصور کند، اینگونه مهارت مطالعه کردن (ریدینگ) باعث رشد خلاقیت و تخیل خواننده می شود.

مطالعه ارتباطات را بهبود می بخشد و در عین حال شما با مطالعه کردن می توانید لغات، کلمات و اصطلاحات جدیدی را یادبگیرید و در زندگی روزمره از آنها استفاده کنید.

اگر دقت کرده باشید، کودکان هم برای شروع آموزش های اولیه با مهارت ریدینگ شروع می کنند، سپس سراغ مهارت های دیگر می روند زیرا ریدینگ اساس آموزش است، یادگیری مهارت های ریدینگ برای ارتقای درک مطلب بسیار حیاتی و مهم است.

تقویت ریدینگ آیلتس

آزمون آیلتس نیز یکی از معتبرترین آزمون های بین المللی زبان انگلیسی(English language) در دنیاست که چهار بخش(ریدینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و لیسنینگ) را شامل میشود.

ریدینگ آیلتس شامل متن های قوی میشود که با استفاده از سیستم ETS و توسط متخصصان زبان انگلیسی(English language) طراحی شده است، این آزمون سالانه در سراسر دنیا برگزار میشود و دانش آموزان زیادی اقدام به دریافت این مدرک میکنند.

در آزمون آکادمیک آیلتس (IELTS) نسبت به آزمون جنرال(عمومی)، با سطح دشوارتری از ریدینگ(Reading) مواجه هستیم، زیرا این بخش شامل موضوعات و بحث های حرفه ای میشوند.

برای تقویت مهارت ریدینگ آیلتس باید یک سری نکات مهم را رعایت کنید تا بتوانید نمره خوبی کسب کنید. در زیر چند روش مهم برای تقویت مهارت ریدینگ آیلتس ذکر کرده ایم.

 1. مطالعه منابع مختلف
 2. یادگرفتن کلمات جدید
 3. مطالعه با اشتیاق
 4. یادگیری نکات ظریف
 5. مدیریت زمان

مطالعه منابع مختلف

یکی از موثرترین راه های تقویت ریدینگ(Reading)، مطالعه منابع زبان انگلیسی(English language) مختلف میباشد؛ بنابر این تا میتوانید بخوانید و تمرین کنید، انواع مختلف منابع شامل نوشتارهای انگلیسی رسمی و غیر رسمی، منابع جدید و قدیم، روزنامه ها، مجلات، کتاب ها و حتی با تست های آزمایشی میتوانید این مهارت را چندبرابر تقویت کنید.

کار کردن بر روی کلمات جدید

همیشه کنار خود دفترچه لغت داشته باشید و به محض اینکه کلمه ناشناخته و جدیدی یافتید، یادداشت کنید و جمله بسازید. وقتی کلمات جدیدی یادبگیرید، قدرت درک مطلب شما بالاتر میرود، زیرا شما کلمات جدیدی یاد گرفتید و این به شما کمک میکند  هنگام سپری کردن آزمون آیلتس، سوالاتی که به شکل لغت هستند را به خوبی پاسخ بدهید، در ضمن شما قادر خواهید اکثر سوالات درک مطلب را نیز پاسخ بدهید.

همیشه با اشتیاق مطالعه کنید

شما میتوانید هر مهارت و حرفه ای را که دوست دارید، یاد بگیرید؛ زیرا اشتیاق به انجام کار میتواند به شما کمک کند تا یک مهارت را با انگیزه بالا یاد بگیرید و به سرعت در آن پیشرفت کنید. همیشه سعی کنید با اشتیاق مطالعه کنید و با عشق ورزیدن به کتابها، سرعت یادگیری خود را بالا ببرید.

زمانی که ذوق زیادی برای خواندن دارید، با دل و جان این کار را انجام خواهید داد، پس به تک تک قسمت ها توجه خواهید کرد و هنگام پاسخ دادن به آزمون آیلتس جواب درست را ارائه خواهید کرد.

در تقویت مهارت ریدینگ زبان انگلیسی(English language) مخصوصاً آیلتس، فقط مسئله رو‌خوانی شما مطرح نیست بلکه باید به عمق مطلب پی ببرید و همه مفاهیم آن را درک کنید  که البته این کار با داشتن انگیزه بالا انجام میشود.

مراقب نکات ظریف آزمون ریدینگ باشید

در سپری کردن آزمون آیلتس، علاوه بر اینکه باید سرعت بالایی داشته باشد، درک خوبی از مطالب نیز باید داشته باشید و نکته-بین باشید، زیرا سوالات آزمون آیلتس خیلی ظریف هستند و اگر شما دقت بالا و ریزبینی بالایی نداشته باشید، ممکن است سوالات زیادی را از دست بدهید و نتوانید جواب درست را پیدا کنید.

برای تقویت ریدینگ آیلتس، زمان خود را مدیریت کنید

ریدینگ آیلتس زمان بندی شده است و شما باید در مدت زمان معین به همه سوالات پاسخ بدهید. برای سپری کردن بخش ریدینگ آزمون آیلتس نیاز به تمرین زیاد دارید، زیرا محدود به زمان میباشد و در صورتی که شما تمرین نداشته باشید، مضطرب خواهید شد و استرس شما را فراخواهد گرفت.

در آزمون تافل با متن های طولانی، حدود 2750 کلمه و 40 سوال متفاوت روبرو خواهید شد که باید کاملا آماده مدیریت کردن آن باشید تا بتوانید نمره عالی کسب کنید.

کتابهای تقویت ریدینگ(Reading)

برای یادگیری مهارت ریدینگ(Reading) باید کتابهای ریدینگ‌ زبان انگلیسی(English language) را مطالعه کنید، این کتاب ها میتوانند به شما کمک کنند تا مهارت ریدینگ(Reading) را سریعتر یاد بگیرید و برای یادگیری ریدینگ تافل و آیلتس آماده شوید، در واقع تقویت مهارت ریدینگ(Reading) کار سختی نیست، فقط نیاز به مطالعه چند کتاب موثر میباشد. در زیر لیستی از کتابهای ریدینگ را معرفی کرده ایم که شما میتوایند آنها را از اینترنت بصورت رایگان دانلود کرده و از آنها استفاده کنید.

سلسله کتابهای Inside Reading

یکی از بهترین کتابهایی که میتوانید برای تقویت ریدینگ(Reading) از آن استفاده کنید، کتاب های inside reading  میباشد. این سیستم به عنوان یکی بهترین کتابهای تقویت ریدینگ(Reading) شناخته شده است و در سراسر دنیا کاربرد دارد، زیرا یک سیستم کامل، جامع و اطلاعاتی میباشد که خواننده با خواندن متن میتواند مطالب زیادی را یاد بگیرد.

این کتاب در پنج جلد منتشر شده است. هر جلد دارای ویژگی های منحصر بفردی میباشد که از ابتدایی ترین سطح شروع میشود تا سطح پیشرفته، هر کتاب شامل 10 درس است و  در هر درس 2 ریدینگ به همراه تمرین وجود دارد.

سلسله کتابهای Select Reading

اگر به دنبال کتاب ریدینگ(Reading) قوی هستید، پس کتاب  select reading را به شما پیشنهاد میکنیم، این کتاب داستانها بسیار جالب و موضوعات متنوعی دارد که خواننده همزمان با خواندن متن میتواند موضوعات جذابی را نیز یادبگیرد، ضمناً این کتاب همه ساله به‌روز میشود و در آن از لغات و کلمات مد روز استفاده میشود که کاربرد زیادی در آزمون تافل و آیلتس دارند.

این کتاب شامل 4 سطح میشود که از سطح ابتدایی تا متوسط را شامل میشود و شما میتوانید مطابق با سطح یادگیری خود، یکی از این کتاب ها را انتخاب کنید.

کتاب Real Reading

کتاب ریل ریدینگ(real reading) نیز کتاب خوبی برای یادگیری و تقویت ریدینگ(Reading) است. شما با مطالعه این کتاب میتوانید ریدینگ(Reading) خود را تقویت کرده و از لغات و عبارات آن استفاده کنید. کتاب های ریدینگ(Reading) بهترین منابع برای تقویت مهارت مطالعه میباشند، پس کتاب های ریدینگ(Reading) را مطالعه کنید.

کتاب real reading دارای یک سیستم کابردی میباشد و بیشتر در محیط های کاری، علمی، آکادمیک و بطور کلی در محیط های اجتماعی کابرد دارد، این سیستم به شما کمک میکند تا با خیال راحت بتوانید از اصطلاحات و لغات زبان انگلیسی(English language) بطور درست استفاده کنید.

 کتاب های Strategic Reading

این مجموعه در سه کتاب با سطح بندی های متفاوت منتشر شده است؛ که شامل  ریدینگ(Reading) شامل سطح  pre- intermediate  و  Upper intermediate میشود. هر کتاب strategic reading شامل 12 درس است که در هر درس یک موضوع خاص در قالب 3 ریدینگ متفاوت بررسی میشود.

پس از هر ریدینگ(Reading) نیز 4 تمرین مطرح شده است که به تسلط بیشتر خواننده به مباحث آموخته شده کمک میکند.

4 اپلیکیشن مهم برای تقویت مهارت ریدینگ

Read my stories

برنامه داستان های من را بخوانید دارای رتبه 12000 در گوگل  است و تا حالا 5 میلیون نسخه از آن دانلود شده است، این اپلیکیشن برای خوانندگان مبتدی خیلی عالی است و باعث رشد مهارت ریدینگ خوانندگان مبتدی میشود.

امکانات این برنامه شامل:

 • داستان های این برنامه قبل از خواب به کودکان بسیار مفید است
 • حروف، آواز و تلفظ را به کودک آموزش میدهد.
 • با خواندن این برنامه کودک، 1000 کلمه جدید یاد میگیرد
 • این برنامه بیش از 140 داستان آموزشی برای کودکان دارد.

English reader

برنامه خواننده انگلیسی دارای رتبه 3500 در گوگل است و بیش از 500.000 بار دانلود شده است، برای استفاده کنندگان این برنامه توصیه میشود که داستان های این کتاب را بخوانید اما از برنامه دکشنری استفاده نکنید تا بتوانید انگلیسی را بخوبی یاد بگیرید و مهارت ریدینگ شما به سرعت تقویت شود.

امکانات این برنامه

 • ترجمه کلمات با یک لمس
 • بیش از 500 لغات و اصطلاح شناخته شده است
 • ترجمه تمام جمله با ترجمان گوگل
 • قابلیت استفاده آفلاین
 • ذخیره لغات در لیست لغات خاطره
 • پخش صدا
 • کتاب های از قبل تعیین شده

English Reading and English Listening

برنامه ریدینگ انگلیسی و لیسنینگ انگلیسی بیش از 500.000 بار دانلود شده است و به خوانندگان عزیز کمک میکند تا مهارت ریدنگ خود را به راحتی تقویت کنند. گفتگوهای صوتی این برنامه دارای سرعت پایین هستند، بنابراین شما میتوانید همزمان که متن را میخوانید، به کلمات و اصطلاحات گوش بدهید، در نهایت هم مهارت لیسنینگ و هم مهارت ریدینگ شما تقویت میشود.

امکانات این برنامه

 • گفتگوی انگلیسی با صدای پایین
 • اصطلاحات و عبارات عامیانه انگلیسی
 • قابلیت ذخیره آسان گزینه های مورد علاقه
 • شامل محتوای صوتی زیادی است
 • قابلیت استفاده، فهم و تمرین آسان

English reading test

برنامه تست ریدینگ انگلیسی که تقریباً 500.000 بار دانلود شده است، مناسب افرادی است که انگلیسی آنها قوی است و میخواهند مهارت ریدینگ خود را در حد ادوانس تقویت کنند. این برنامه شامل موضوعات مختلف با سوال و جواب های مربوط به آن موضوعات میباشد.

امکانات این برنامه

 • فلش کارت های زیادی دارد
 • ذخیره لغات شما را تقویت میکند
 • شما را برای آزمون های تافل، آیلتس و توویک آماده میکند.

برنامه های ریدینگ موثر برای کودکان

برنامه  ریدینگ ماجراهای لو (Lou Adventures)

برنامه ماجراهای لو شامل یک سری داستانهای آموزنده برای کودکان میشود و علاوه بر اینکه به شکل سرگرمی و بازی در تقویت مهارت های کودک کمک می کند.

کتاب ماجراهای لو مخصوص کودکان است و شامل داستان های جذابی است که کودک را مشتاق به خواندن کتاب می کند. در واقع این داستان ها شامل یک بازی بزرگ است که شامل 12 فصل می شود. این بازی در اصل داستانی از یک سگ سخنگو، لو و ماجرای هیجان انگیز آنها می شود.

در صورتی که کودکان شما در جریان آموزش زبان انگلیسی هستند، برای تقویت و رشد مهارت های آنها مخصوصاً مهارت ریدینگ، از کتاب ماجراهای لو استفاده کنید.

ویژگی های این برنامه

 • مهارت های حل مسئله را در کودک تقویت می کند
 • قدرت درک مطلب را بالا میبرد
 • تلفظ کودکان را تقویت می کند

 

2- اپلیکیشن هومر (Homer)

پروگرام هومر یک سیستم ریدینگ قوی برای کودکان است. این اپلیکیشن برنامه های درسی جذابی برای تقویت مهارت ریدینگ کودکان ارائه میدهد. برنامه هومر علایق و سلایق کودک را شناسایی کرده و با بازی ها و برنامه هایی که به کودک ارائه میدهد، کودک را ارزیابی کرده و سطح کودک را بالا میبرد.

مشخصات اصلی این برنامه

 • این برنامه شامل یک سری مهارت هایی چون ریاضی،  ESL و تفکر خلاق می شود.
 • این برنامه به کودک کمک می کند تا حروف و اعداد را بصورت کامل بیاموزد.
 • این برنامه از لحاظ اقتصادی کاملاً به صرفه است.

 

3-  در دانش صدا و پژواک (Hooked On Phonecs

برنامه در دانش صدا و پژواک از مفاهیم متعددی چون کلمات، جملات و اصطلاحات مختلفی استفاده می کند که شامل 30 درس است. با مطالعه این 30 درس، مهارت ریدینگ کودک تقویت می شود. فعالیت هایی که در این برنامه وجود دارد، ضمن سرگرمی که به کودک ایجاد می کند، آموزش های اساسی برای ریدینگ کودک  آماده کرده و برنامه ریدینگ خاصی برای کودک آماده می کند.

4- ریتینگ ایگس (Reading eggs)

این برنامه ریدینگ یک برنامه بسیار قوی برای تقویت مهارت های زبانی کودکان است که تا حالا برنده جوازی زیادی شده است. این پنج جزء ضروری ریدینگ را تقویت می کند. از جمله مهارت های آوازی، آگاهی واجی، واژگان، روانی و درک مطلب را شامل میشود.

این برنامه شامل 2000 داستان دیجیتال برای تقویت ریدینگ است که کودک را درگیر داستان می کند. یکی از ویژگی های اساسی این برنامه این است که کودک امکان انتخاب بین انواع لهجه های مختلف انگلیسی وجود دارد. از جمله لهجه های انگلیسی بریتانیایی، استرالیایی و آمریکایی. این برنامه با روش های مختلف کلمات جدیدی به کودک آموزش میدهد.

5- برنامه Teach your monster to read

این برنامه مخصوص ریدینگ است. برنامه  Teach your monster یک ابزار ریدینگ سرگرم کننده ای برای کودکان نازنین است که توسط بنیاد  USBORNE تهیه شده است و در واقع برنامه ریدینگ غیر انتفاعی است که به کودک شما کمک می کند تا به ریدینگ خود را تقویت کند.

این طرح بر اساس بازی های مختلفی است که کودکان هیولای خود را می سازند و از چالش های مختلفی عبور می کنند. بهترین بخش این برنامه کامل بودن آن است. از ویژگی های ا برنامه این است که اساسی این است که کلمات پیچیده و مشابهی را آموزش میدهد.

6- پروگرام Starfall

برنامه starfall شامل مفاهیم آموزشی مختلفی مانند رنگ شناسی، اصول شمارش اعداد و مهارت های خواندن (ریدینگ) می شود. این برنامه شامل درس ها و بازی هایی سرگرم کننده ای می شود که همه جانبه است. اگر می خواهید که کودک شما یک بنرامه بلند مدت و طولانی داشته باشد و همیشه سرگرم ریدینگ باشد و  بتواند با تقویت مهارت های انگلیسی خود آیده خود را رقم بزند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *