آزمون تافل

آزمون بین المللی تافل و قیمت آن (2023)

آزمون بین المللی تافل(TOEFL) چیست؟

آیا شما هم دوست دارید آزمون تافل را سپری کنید؟ آیا می‌دانید که با سپری کردن آزمون تافل و دریافت مدرک آن، می‌توانید فرصت های بیشمار تحصیلی و کاری بدست آورید و در یکی مدرن‌ترین کشورهای اروپایی سفر کنید؟ آزمون بین اللمی تافل (TOEFL IBT) یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که توانایی را فرد در مهارت های نوشتاری(Writing)، مطالعه(Reading)، شنیداری(Listening) و گفتاری(Speaking) ‌بررسی می‌کند.  افرادی که می‌خواهند فرصت های تحصیلی، کاری و مهاجرتی بدست آورند، باید مدرک تافل داشته باشند تا بتوانند در کشور مورد نظر ارتباطات برقرار کنند و با فرهنگ مردم آن محیط آشنا شوند، مخصوصاً در مقاطع تحصیلی بالایی چون کارشناسی ارشد و دکترا نیاز است که سطح علمی-فنی فرد بالا باشد.

ما در مقاله زیر موضوعات اساسی را به شکل لیست ذکر کرده ایم

  • نکات مثبت در مورد آزمون تافل
  • ساختار آزمون تافل
  • چالش های هر چهار مهارت تافل
  • قیمت آزمون تافل
  • آزمون تافل در ایران

تافل(TOEFL) یک سیستم زبان انگلیسی استاندارد و معیاری دارد که یادگیری آن نیازمند تلاش سخت و دانش زبان انگلیسی پیشرفته است. بیشترین استفاده مدرک تافل(TOEFL) در اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی می‌باشد؛ دو نوع آزمون تافل(TOEFL) وجود دارد که شما می‌توانید در آنها شرکت کنید: آزمون TOEFL IBT که بصورت آنلاین برگزار می‌شود و آزمون  PBT TOEFL که بصورت حضوری انجام می‌پذیرد، این آزمون فقط در مناطقی صورت میگیرد که امتحان دادن از طریق اینترنت امکان‌پذیر نیست. امتحان تافل(TOEFL) 4 ساعت طول میکشد و از 4 مهارت: گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن تشکیل شده است.

نکات مثبت در مورد آزمون تافل(TOEFL)

آزمون تافل(TOEFL) توسط اکثر دانشگاه های جهان، علی‌الخصوص توسط تمام دانشگاه های آمریکا پذیرفته شده است. حدوداً 10000 دانشگاه در 130 کشور این مدرک را پذیرفته اند: از جمله کانادا، انگلستان و استرالیا  مدرک تافل(TOEFL) را به‌خوبی می پذیرند و همه 100 دانشگاه برتر جهان مدرک و آزمون تافل(TOEFL) را تأیید می‌کنند.

رزرو آسان آزمون یکی از مزیت های دیگری است که آزمون تافل(TOEFL) نسبت به آزمون های دیگر زبان انگلیسی دارد، این آزمون در هر جای دنیا برگزار می‌شود و در مراکز مختلفی نمایندگی دارد. حالا  شما می‌توانید در هر جای دنیا مراکزی برای ثبت نام و سپری کردن آزمون انتخاب کنید و موفق به اخذ مدرک تافل شوید.

منابع زیادی برای یادگیری تکنیک های  آزمون تافل(TOEFL) در زبان انگلیسی وجود دارد و بسیاری از منابع آن رایگان هستند، زیرا آزمون تافل شهرت بین‌المللی دارد و تقریباً اکثر دانشجویان جهان با این آزمون آشنایی دارند و ناگفته نماند که تا حالا کتاب ها، مقالات، فایل آموزشی تصویری، فایل های آموزشی صوتی زیادی به زبان انگلیسی تهیه و به بازار عرضه شده است و اساتید زیادی در جهان هستند که تکنیک های یادگیری این آزمون را تدریس می‌کنند.

تافل(TOEFL) یک آزمون استاندارد و معیاری است و متخصصان حرفه‌ای بطور دوامدار روی هر چهار مهارت  زبان انگلیسی بصورت تخصصی کار می‌کنند و در نمره دهی بسیار دقت به خرج می‌دهند.

آزمون تافل(TOEFL) یک پروسه بسیار جالب و پر سرگرمی می‌باشد که یادگیری آن ذهنیت شما را قوی‌تر می‌کند. این آزمون شامل همه موارد علمی، فلسفی، طبی، هنری، مدیریتی، نجومی و تاریخی می‌شود و این یک فرصت خیلی خوبی برای افرادی است که می‌خواهند اطلاعات عمومی بالایی در زبان انگلیسی داشته باشند.

ساختار آزمون تافل

  تافل شامل 4 بخش کلی زیر می‌شود

  1. مهارت لیسنینگ
  2. مهارت اسپیکینگ
  3. مهارت ریدینگ
  4. مهارت رایتینگ

بخش ریدینگ

بخش ریدینگ یکی از مهم‌ترین بخش های زبان انگلیسی، مخصوصاً آزمون تافل(TOEFL) است، برای سپری کردن این بخش 54 دقیقه زمان دارید و شما باید 30 سوال را در این مدت پاسخ بدهید، البته گاهی وقت‌ها تعداد این سوالات بیشتر می‌شود و شما باید در مدت زمان 72 دقیقه، 40 سوال را پاسخ بدهید.

آموزش گرامر زبان

در بخش ریدینگ سوالاتی طرح می‌شود که دارای گزینه های مشابهی هستند و شما باید متن را با دقت بسیار بالایی بخوانید تا اصل موضوع را بخاطر بیاورید و بتوانید جواب درست را تشخیص بدهید، البته در سوالات درک مطلب متن ظاهر می‌شود و شما می‌توانید آنرا مطالعه کرده و جواب سوال را از روی متن پیدا کنید.

در سوالات چند گزینه ای، معمولات چهار یا پنج گزینه پیش روی شما ظاهر می‌شود که بسیار مشابه هستند و شما باید جواب درست را انتخاب کنید.

سوالات آزمون تافل(TOEFL) چند مدل هستند: سوالات چند گزینه‌ای، جای‌گذاری در متن، درک مطلب(Perception)، خلاصه متن، لیست(دسته بندی).

بخش اسپیکینگ

اسپیکینگ (Speaking) در واقع آسان‌ترین و جذاب‌ترین بخش آزمون تافل(TOEFL) است که شامل بخش های مختلفی می‌شود از جمله: سخنرانی های کوتاه چند ثانیه ای، محاوره های کوتاه، محاوره های بلند، پاسخ به موضوع داده شده(تافل یک موضوعی به شما میدهد و شما باید بتوانید در ظرف یک الی یک و نیم دقیقه پاسخ خود را آماده کرده و ارائه دهید). در صورتی که بر این بخش مسلط باشید،  با ارائه کردن دلایل درست در جواب می‌توانید نمره خوبی کسب کنید.

بخش رایتینگ

رایتینگ مهارت تخصصی تافل(TOEFL) است که ساده به‌نظر می‌رسد، اما در واقع یکی از تخصصی‌ترین بخش های زبان انگلیسی است که بستگی به ادبیات نوشتاری، ذخیره لغات، استفاده از کلمات و عبارات مدرن و قدرت نوشتار نویسنده دارد که البته اگر تمرین زیادی کرده باشد، می‌تواند نمره عالی از این بخش کسب کند.

باید یادآور شویم که اخذ نمره عالی از این بخش دشوار‌تر از بخش های دیگر است، زیرا حتی استادان با تجربه زبان هم به سختی می‌توانند از بخش رایتینگ نمره عالی کسب کنند.

رایتینگ شامل دو بخش(رایتینگ بخش تلفیقی و رایتینگ بخش مستقل) می‌شود. در بخش تلفیقی شما باید به فایل صوتی که پخش می‌شود گوش بدهید و پس از اتمام فایل صوتی، شروع به نوشتن کنید و در مدت 20 دقیقه باید متن 200 کلمه‌ای بنویسید، اما در بخش مستقل شما 30 دقیقه زمان دارید تا درباره موضوعی که به شما داده می‌شود، متن 300 کلمه‌ای جامع بنویسید.

بخش لیسنینگ

لیسنینگ تافل(TOEFL) مانند بخش های دیگر زمان بندی شده است اما با این تفاوت که چهار فایل صوتی به زبان انگلیسی برای شما پخش می‌شود، دو فایل بصورت محاوره و گفتگو است که شما باید به محاوره گوش بدهید، سپس به سوالات پاسخ بدهید؛ اما دو فایل دیگر توضیحات استادان دانشگاه در مورد موضوع خاصی است که معمولاً طولانی است و شما باید همه توضیحات آن را با دقت گوش کنید و سپس به سوالات پاسخ بدهید. در این بخش شما تقریباً 50 دقیقه زمان دارید تا این بخش را تمام کنید.

چالش های چهار مهارت زبان انگلیسی در تافل(TOEFL)

الف) بخش ریدینگ

در بخش ریدینگ سوالات مختلفی مطرح می‌شود که شامل نکات ظریفی می‌شوند و در صورتی که اندکی حواس شما پرت شود، نکته مهمی را از دست خواهید داد و در ازای هر سوال یک نمره کسر می‌شود.

برای اینکه بتوانید از بخش ریدینگ نمره عالی کسب کنید، تست های آزمایشی زیادی وجود دارد که شما می‌توانید با آنها تمرین کنید و مهمترین نکته اینجاست که شما باید تمرکز خود را قوی کنید و زمانی که شروع می‌کنید به خواندن، متن را با تمام جزئیات  بخوانید تا بتوانید به همه سوالات پاسخ بدهید.

ممکن است مشابه بودن سوالات برای شما اندکی چالش بر انگیز باشد، اما اگر متن را با ذهن هوشیار(خود آگاهانه) مطالعه کنید، می‌توانید به همه سوالات پاسخ بدهید.

ب) بخش رایتینگ

بخش رایتینگ نیاز به تخصص و تجربه بالایی دارد و اگر میخواهید در این بخش نمره خوبی کسب کنید، باید تمرین زیادی انجام بدهید و مقالات زیادی بنویسید تا با تمام فن و فوت های نوشتار تافل(TOEFL) آشنا شوید زیرا در آزمون تافل(TOEFL) معیارات خیلی دقیقی برای رایتینگ وجود دارد که توسط متخصصان زبان بررسی می‌شود.

نیازی نیست استرس داشته باشید و از نوشتن یک مقاله ای که ای نقص داشته باشد، بترسید بلکه باید تمرین کنید، زبان انگلیسی خود را تقویت کنید و از اصطلاحات و عبارات کاربردی استفاده کنید.

ج) بخش لیسنینگ

در بخش لیسنینگ (Listening) فایل های صوتی پخش می‌شود که در مورد موضوعات تخصصی مختلفی بحث می‌کنند. این موضوعات شامل مسائل:‌طبی، حقوقی، تاریخی، نجومی… می‌شود، چالشی که در این بخش وجود دارد این است که فایل های صوتی که پخش می‌شود، موضوعات مشابه زیادی دارد که باید متوجه آن نکات ظریف بشوید.

د) بخش اسپیکینگ

اسپیکینگ یکی از جذاب‌ترین بخش های زبان انگلیسی و آسانترین بخش آزمون تافل (TOEFL)می‌باشد؛ اما اگر شما به آزمون مسلط نباشید، ممکن است زمانی که شروع میکنید به صحبت کردن، استرس داشته باشید و زمان از دست شما برود، بنابراین، پس از اینکه بر همه بخش های تافل(TOEFL) مسلط شدید، شروع کنید به تمرین کردن بخش اسپیکینگ و خود را کاملاً آماده کنید، تا در زمان سپری کردن امحان به مشکل برنخورید.

قیمت آزمون تافل(TOEFL) در سال 2023

قیمت آزمون تافل(TOEFL) در سال 2023 نسبت به سالهای قبل اندکی متغییر است و نظر به کشورها و شرایط مختلف، تفاوت های اندکی با سالهای قبل دارد، در هر کشور مراکز زیادی وجود دارد که شما می‌توانید توسط آنها در آزمون شرکت کنید. قیمت آزمون تافل بصورت اینترنتی در ایران در سال 2023 تقریباً 265 دلار می‌باشد که برابر با 12.700.000 تومان است.

تافل در کشور های مختلفی برگزار می‌شود و در هر کشوری یک قیمت خاصی دارد. مثلا در کشور آذربایجان 195$ آمریکایی است، در حالی‌که این قیمت در کشور ترکیه 185$ دلار است. امارات متحده نیز یکی از کشورهایی است که به دلیل نزدیکی به ایران بسیار از داوطلبان در مراکز این کشور امتحان می‌دهند، قیمت تافل در کشور دبی 255$ دلار است.

در صورتی که شما در کشور دیگری اقامت دارید و میخواهید آزمون تافل(TOEFL) را سپری کنید، باید  قیمت آزمون همان کشور را بپردازید، بطور مثال اگر شما شهروند ایران هستید و فعلا در کشور انگستان اقامت دارید، در عین حال قصد دارید آزمون تافل(TOEFL) را بگذرانید، برای پرداخت هزینه آزمون تافل باید 185 دلار بپردازید، زیرا  قیمت تافل(TOEFL) در کشور انگلستان 185 دلار است.

آزمون تافل(TOEFL) در ایران

کشور ایران نیز یکی از کشورهایی است که آزمون تافل(TOEFL) در آن برگزار می‌شود و مراکز زیادی در شهرهای تهران، اصفهان و شهرهای دیگر وجود دارد که داوطلبان عزیز می‌توانند برای ثبت نام مراجعه کنند و با پرداخت قیمت آزمون بطور آنلاین در آزمون شرکت کنند.

آزمون تافل در ایران نیز مانند کشورهای دیگر زمان‌ بندی خاصی دارد و ماهانه چندبار توسط موسسات دارای مجوز از سوی سازمان ETS برگزار می‌شود. به دلیل اینکه افراد زیادی در آزمون تافل شرکت می‌کنند سایت ثبت نام تافل بسیار شلوغ است، بهتر است شما دو ماه قبل از تاریخ مورد نظر خود نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام کنید.

بهتر است شما دقیقا در زمان مورد نظر خود در آزمون حاضر شوید، زیرا اگر از زمان مورد نظر اطلاع نداشته باشید و به موعد مقرر نتوانید در امتحان حاضر شوید، نیاز است تا دوباره هزینه آزمون را پرداخت کرده و در آزمون شرکت کنید.

ثبت نام آزمون تافل(TOEFL) در ایران و کشورهای دیگر به سه روش می‌باشد. روش آنلاین، روش تلفنی، روش ایمیلی … باید یادآور شویم که ثبت نام اینترنتی ساده‌ترین و استانداردترین روش است که دارای سیستم دقیق می‌باشد. شما تا یک هفته قبل از تاریخ برگزاری آزمون نیز زمان دارید که ثبت نام کنید؛ البته بهتر است زودتر اقدام کنید و در صورتی که دیرتر از تاریخ معینه ثبت نام کنید باید 40 دلار هزینه بیشتری بپردازید و یا برای دوره بعدی اقدام کنید.

نکته مهم: در صورتی که شما مایل به شرکت در  آزمون تافل(TOEFL) هستید، از شروع کردن ترسی نداشته باشید، البته باید توجه داشته باشید در صورتی که برای آزمون آمادگی کامل نداشته باشید، هرگز اقدام به سپری کردن آزمون نکنید زیرا پول و زمان شما به هدر میرود؛ اما اگر علاقه‌مند شرکت در آزمون تافل و اخذ مدرک آن هستید، آزمون تافل را سپری کنید و مدرک آن بدست آورید.

برای آمادگی به آمون تافل، ابتدا به یک مرکز آموزشی مراجعه کرده و تحت نظر یک استاد حرفه‌ای تمرین کنید تا تمام فن و فوت های آن را یادبگیرید. پس از اینکه همه تکنیک های تافل را یادگرفتید، چند بار امتحان آزمایشی بدهید تا کاملاً آماده امتحان واقعی شوید و امتحان خود را موفقانه سپری کنید.

موفق باشید!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *